W kręgach moich zainteresowań znalazły się od jakiegoś czasu kryptowaluty. Rynek według wielu ekonomistów ryzykowny. Według innych traktowany jako jedyna nadzieja na bezpieczne przechowywanie oszczędności, bez obaw o inflacje i sztuczną kreacje pieniądza. Wszyscy jednak są zgodni z faktem, że jest to rynek stosunkowo młody oraz wymagający ciągłej obserwacji i podchodzenia do niego z dystansem.


Oprócz znanego bitcoina, istnieją również inne kryptowaluty. Wśród najbardziej znanych, należy wymienić ethereum, dashcoin, litecoin, liska, czy Monero.

Jednak jak już wcześniej wspomniałem, rynek samego bitcoina jest uważany za niestabilny, młody i ryzykowny. Możecie więc sobie wyobrazić, co z pozostałymi kryptowalutami, które powstały długo po bitcoinie i ulegają ciągłemu zjawisku zmniejszania popytu, na rzecz innych, stale powstających kryptowalut.

Czym właściwie jest Bitcoin i jakie cechy posiada?

Bitcoin jest przede wszystkim jedną z pierwszych kryptowalut. Nie wiadomo kto go stworzył. Działa na zasadzie algorytmu, wykonującego bardzo dużo operacji, przez które przechodzą transakcje. Działa to wszystko w oparciu o protokół P2P (tak, zasada podobna jak torrenty) i posiada otwarty kod źródłowy.

Co to oznacza dla użytkowników? Przede wszystkim potencjalne zabezpieczenie przed manipulacjami wirtualnym pieniądzem.

Bitcoin działa bardzo transparentnie, wszystkie transakcje są publicznie dostępne. Oznacza to że możemy przejrzeć dowolną transakcje z dowolnego adresu, zobaczyć jej status, czy kwotę operacji.

Wśród cech BTC można wymienić:

– deflacyjność – bitcoin ma z góry określoną podaż. Dzięki czemu możemy mieć namiastkę tego, co głosi m.in. „Austriacka szkoła ekonomii” i cieszyć się zaoszczędzonym kapitałem w przyszłości, bez obaw o spadek wartości. (Pamiętając jednocześnie że zasada z użytecznością wirtualnej monety obowiązuje)

– podzielność – 1 bitcoin sporo kosztuje, nic jednak nie stoi na przeszkodzie zakupić 0.1 BTC, bądź 0.00001 BTC za podzielność tej kwoty 😉

– anonimowość – Jak już wspomniałem Bitcoin jest transparentny, ale zachowuje przy tym anonimowość. O ile konkretne transakcje bardzo łatwo możemy prześledzić, o tyle ciężko zidentyfikować do kogo poszczególne adresy należą. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wiele portfeli generuje za każdym razem nowe adresy.

Wady BTC:

– płytki rynek – m.in. w porównaniu do złota. Oczywiście nie jest to nic nadzwyczaj dziwnego biorąc pod uwagę okres czasu jaki minął od utworzenia Bitcoina.

– brak użyteczności – poza wymianą Bitcoin nie stanowi żadnej realnej wartości. Złoto wykorzystuje się jako surowiec m.in. do wytwarzania elektroniki, biżuterii itd. Gdyby ludzie z jakiegoś powodu przestali używać BTC, to jego użyteczność spadłaby do 0. A co za tym idzie nie byłby nic wart.

– inne kryptowaluty – to już w zasadzie nie wina samego Bitcoina, ale należy wspomnieć że przez zyskujące stale altcoiny (alternatywne kryptowaluty), wartość BTC może spadać. Do tej pory jednak taka sytuacja moim zdaniem nie miała miejsca.

Nie ma walut bez wad. Na obronę Bitcoina dodam, że gdyby był surowcem, szybkie i tanie przelewy międzynarodowe nie byłyby możliwe.

Mitologie przytaczane przez mędrców dotyczące pomysłu utworzenia „anonimowej” i nie podatnej na „manipulacje” waluty, która byłaby „oparta na zasobach w złocie” jest nie tyle nielogiczna, co po prostu głupia.

Kontrowersje

Od wielu ludzi manipulujących faktami, możemy usłyszeć opinie o wykorzystywaniu bitcoinów do przestępstw. Manipulacje jak wiadomo mają na celu przedstawić zakrzywiony obraz rzeczywistości ludziom, którzy łatwo łykają to co jest przedstawiane przez mass media oraz polityków.

Dzięki anonimowości faktycznie wiele organizacji przestępczych używa bitcoina, tylko co z tego? Jeśli wszystkie organizacje przestępcze używają samochodów, to znaczy że ich używania też powinniśmy zakazać?

Analogiczna sytuacja z tradycyjnymi walutami. Kiedy jeszcze nie było bitcoinów, wszystkie organizacje przestępcze wykorzystywały waluty typu USD, EUR, PLN ewentualnie złoto. Nie przypominam sobie jednak, żeby którykolwiek z polityków wpadł na pomysł zakazu używania tych walut 🙂

Dlaczego niektórym władzom zależy na zakazaniu Bitcoina?

Państwo w przypadku kryptowalut (zwłaszcza BTC) nie może sterować kreacją pieniądza, zmieniać inflacji i manipulować jego cechami czy mechanizmami.

Kiedy największe gospodarki świata, działają w oparciu o kreacje długu, przejście ludzi na kryptowaluty byłoby zagrożeniem dla wielu krajów.

Jest to również swego rodzaju zagrożenie dla kryptowalut, jednak bez obaw. Pamiętajmy że to co zakazane jest bardziej pożądane.

Stosunek władz do bitcoinów

W Polsce dnia 15 lutego, 2016 roku izba skarbowa wydała interpretacje stwierdzającą zwolnienie zakupu bitcoinów z opłaty VAT. Do tego czasu należało płaci ten podatek, traktując BTC przedmiotowo 🙂

W krajach takich jak Wenezuela, czy Tajlandia obrót bitcoinami został zakazany.

W kilku innych państwach uznano że regulacje nie są potrzebne.

Listę regulacji dot. kryptowalut na arenie międzynarodowej znajdziecie m.in. tutaj (mało pozycji, ale stale aktualizowane):

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitcoin#Status_prawny_oraz_regulacje

Cechy innych kryptowalut

Pozostałe kryptowaluty (tzw. altcoiny) nie zawsze powstają w celach zmiany nazwy i koloru loga (niczym dystrybucje linuksa). Czasami niosą za sobą idee poprawienia tego, co w bitcoinie jest słabe. Mowa tutaj o wykorzystaniu kryptowalut do czegoś innego poza wymianą i usunięciu wady braku użyteczności.

Ethereum i lisk

Użyteczność tych kryptowalut skupia się na stworzeniu platformy dla tzw. dAppsów. Są to zdecentralizowane aplikacje, które wykorzystują moc generowaną przez „górników”, czyli osoby, które wykorzystują komputer do rozwiązania algorytmów. (O czym pisałem wcześniej)

Różnica w tych 2 kryptowalutach polega na technologii jakie wykorzystują do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. W przypadku ethereum jest to stworzony na potrzeby kryptowaluty język Solidity, natomiast lisk używa znanego wszystkim JavaScriptu.

Seria „Kryptowaluty”

Wpis ten miał być ogólnym przedstawieniem sytuacji na rynku kryptowalut i wprowadzić do całej serii wpisów na ten temat.

Wśród tematów jakie chciałbym poruszyć w pozostałych częściach m.in. sposobach przechowywania bitcoinów (z konkretnymi portfelami), ilości/stosunku przechowywanych środków przeznaczonych na „inwestycje”, o giełdach kryptowalut, wydobywaniu ich i sposobach zarabiania na spadkach/wzrostach poszczególnych par walut w oparciu o rozwiązania autonomiczne i AI (sieci neuronowe, potocznie – sztuczna inteligencja). Wpisy piszę na bieżąco i powstaną jeśli wyrazicie zainteresowanie tematem 🙂

Gdzie szukać więcej ogólnych informacji dla początkujących?

https://bitcoin.org/pl/ – oficjalna strona projektu. (w FAQ znajduje się przeogromna baza wiedzy na temat Bitcoina)

Youtube – Prosta ekonomia – ten konkretny filmik opisuje wiele kwestii związanych z Bitcoinem. Natomiast polecam cały kanał na Youtube, w którym w prosty i przystępny sposób wyjaśniany jest sposób działania regulacji rynkowych, nabywania wartości i innych kwestii ekonomicznych.

https://ethereum.org – Oficjalna strona internetowa ethereum.

https://lisk.io/– Oficjalna strona internetowa liska.