Czy deepin zasługuje na miano najładniejszej dystrybucji linuksa? Urokiem mógł się do tej pory pochwalić nie tylko moim zdaniem, ale również wszelkiej opinii publicznej – Elementary OS. Jednak powolny rozwój i zastój zrobił lukę dla konkurencji. W tym czasie mniej znany system bazujący na debianie pochodzenia chińskiego rozwijał się. W tej chwili posiada już własne środowisko graficzne i kilkanaście autorskich programów. Mowa tutaj o deepinie.

Ciekawostki i ważne informacje

 • Deepin jest systemem tworzonym nie tylko przez Chińczyków, ale także przez osoby na całym świecie.
 • System posiada polską wersję językową.
 • Pobieranie z domyślnego serwera może zająć bardzo dużo czasu, polecam torrent (wersja 15.4). (aktualizacja: można wybrać mirrora na oficjalnej stronie)
 • Linux deepin nie posiada trybu live, nie możemy go przetestować przed instalacją.
 • Po zainstalowaniu systemu mamy do dyspozycji takie programy jak: Chrome, Steam, Skype, CrossOver (który zwykle jest płatny – tutaj darmowy) – prawdopodobnie właśnie dlatego zrezygnowano z wersji live. Licencje własnościowe programów by na to nie zezwoliły.
 • Deepin posiada mnóstwo autorskich programów dostarczanych z systemem, m.in. Deepin music, deepin store, deepin files, deepin videos itd.
 • System posiada środowisko graficzne bazujące na Qt. (już nie na gnome)
 • Nie ma górnego paska nawigacji.
 • Jest dużo ładnych animacji 🙂
 • System posiada dźwięk przy włączaniu systemu tak jak stare Ubuntu czy Windows.
 • Zamknięte sterowniki m.in. do wifi są dostępne od razu po zainstalowaniu systemu.
 • Ustawienia w panelu bocznym – nie w oddzielnym oknie, jak ma to miejsce w większości systemów.
 • Bazował na Ubuntu, aktualnie jest to Debian unstable.

Co wyróżnia deepina od innych dystrybucji linuxa?

Cóż, czy to będzie manjaro, arch, debian, fedora, open suse – w zasadzie wszędzie mamy to samo oprogramowanie, które różni się jedynie wersjami softu (oczywiście poza budową pod spodem). Dla użytkownika końcowego różnice są niezauważalne. Deepin wnosi pewną dozę świeżości do świata open source, podobnie jak elementary i kilka innych systemów. Oto kilka smaczków.

Deepin installer

Deepin - instalator, wybieranie języka

Od razu po pierwszym uruchomieniu ujrzymy instalator, którego nie znajdziemy w żadnej innej dystrybucji linuksa.

Deepin store

„Sklep” z oprogramowaniem. Dostępny jest również na stronie internetowej, tutaj. Co ciekawe, znajduje się tutaj oprogramowanie, którego w żadnym innym linuksowym store nie znajdziecie. Mowa tu o np. Spotify, Android Studio, a nawet Minecrafcie.
Deepin store

Deepin terminal

Pozwala jako jeden z niewielu ustawiać „polecenia własne”. Definiujemy sobie określone polecenie w przyjemnym dla oka okienku i wpisujemy co ma robić 🙂
Deepin terminal

Pozostałe modyfikacje

Te 3 autorskie modyfikacje zrobiły na mnie ogromne wrażenie, ale na tym się nie kończy! Deepin posiada aż 18 takich programów. Szczegółową listę wraz ze zrzutami ekranów znajdziecie tutaj.

Zrzuty ekranu

Deepin - instalator - tworzenie konta

Deepin - instalator - partycjonowanie

Deepin - instalator - slajd

Deepin store

Deepin terminal

Deepin - logowanie

Deepin - pulpit

Deepin - ustawienia

Deepin - menadżer plików

Deepin - store

Deepin - siatka aplikacji

Podsumowanie

System posiada tak wiele usprawnień i autorskich modyfikacji, że nie sposób wszystkich wymienić. Dystrybucja linuksa mi osobiście kojarzy się z podejściem do tworzenia UI zbliżonym z MIUI, (nakładka androida od Xiaomi) które przecież też jest pochodzenia chińskiego. Myślę, że warto przetestować tę dystrybucję linuksa. Może to ona przyczyni się do kolejnego roku „Pingwina”? 🙂