Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda wasza prywatność w Internecie? Jeśli ktoś wpływowy (np. rząd) chciałby wyciągnąć o was jak najwięcej informacji, co mogliby zobaczyć? Może się okazać, że do znalezienia informacji wcale nie potrzeba podejmować specjalnych środków – informacje publikujemy sami. Czasami jednak nie mamy odpowiednich narzędzi do jej ochrony. Ja takie narzędzie postanowiłem stworzyć.

Cechy projektu

Portal społecznościowy, który tworzę ma być w zasadzie bardzo podobny do Facebooka i Twittera. Ma go wyróżniać kilka drobnych, ale kluczowych cech. Będzie on:

 • Prywatny
 • Otwarty
 • Wolny od reklam
 • Konfigurowalny
 • Apolityczny
 • Wolny od cenzury

Te cechy będą wyróżniać mój projekt, który do złudzenia będzie przypominać popularne portale społecznościowe. Cechy te jednak należy postrzegać w pewien określony sposób.

Prywatny

W oprogramowaniu kładę nacisk na prywatność i kontrolę udostępnianych przez nas treści. Publikowanie wszystkiego czego chcemy nie jest złe, ani dobre. Jest neutralne, ale tylko wtedy, gdy robimy to świadomie. Privoo do rejestracji będzie wymagać tylko emaila i hasła. Nie będziemy jednak do tego ograniczani. Jeśli ktoś chce, będzie mógł wpisać swoje imię i nazwisko, dodać zdjęcie, uzupełnić dane o pracy/szkole i wiele, wiele więcej. Nie będzie to jednak konieczne. Opcje do zarządzania udostępnianych treści będą pozwalały na wybór grup, do których trafi post. Będzie też można oczywiście wybrać post publiczny, który trafi do wszystkich – w tym również do wyszukiwarek. Sprawdzi się to w przypadku osób i profili publicznych. Powstanie również specjalna zakładka, w której podejrzymy wszystkie dane jakie wprowadziliśmy na Privoo. Znajdziesz tutaj swoje lajki/serduszka, komentarze, wpisy, lokalizacje i wszystko co udostępniasz w ramach portalu.

Otwarty

Privoo będzie rozwijany jako oprogramowanie Open Source. Oznacza to, że każdy programista (i nie tylko) będzie mógł przejrzeć kod portalu widząc jak on działa i jakie dane faktycznie zbiera. Oprócz tego będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę w postaci kodu, pomagając w rozwoju softu. W dodatku jeśli nie spodoba Ci się działająca i scentralizowana instancja Privoo, będziesz mógł uruchomić oprogramowanie pod inną nazwą/domeną, wykorzystując kod Privoo. Licencja, która prawdopodobnie znajdzie się wraz z kodem na githubie to GPL. Jeśli jesteś programistą, będziesz mógł także wykorzystać API tworzone w Privoo do wykonania np. aplikacji mobilnej.

Wolny od reklam

Na privoo nie będzie bezpośrednich reklam. Jeśli kiedykolwiek pojawi się jakiś sposób na finansowanie portalu, będzie to nieinwazyjne dla użytkownika i możliwe do wyłączenia bez dodatkowych opłat. Nie wpadniesz jednak w pułapkę komercjalizmu. Jeśli tylko będziesz miał ochotę, uruchomisz privoo pod inną instancją, dzięki otwartości.

Konfigurowalny

Nie lubisz przeglądać postów na jakiś temat? Nie odpowiada ci kolorystyka portalu społecznościowego? Chcesz zmienić układ strony? Jeśli na któreś z pytań twoja odpowiedź brzmi „tak”, to ta cecha Cię z pewnością zainteresuje. Na privoo kładę nacisk przede wszystkim na prostotę, ale jako geek nie zapominam o opcjach zaawansowanych. Filtrowanie treści, zmiana kolorów, układu to tylko niektóre z funkcji jakie znajdą się w oprogramowaniu.

Apolityczny

Privoo jako portal nie będzie zabierało głosu w sprawach polityki. Nie zobaczysz u nas kolorowych flag jako reakcje na posta, nie padniesz również ofiarą poprawności politycznej. Pamiętaj jednak, że każdy bez względu na płeć, rasę, poglądy, pochodzenie będzie tutaj mile widziany, o ile będzie przestrzegał regulaminu. Portal będzie w przyszłości dostępny we wszystkich najpopularniejszych językach. W tym momencie tylko angielski i polski.

Wolny od cenzury

Portal będzie kierował się wolnością i otwartością nie tylko jeśli chodzi o oprogramowanie, ale również zasady użytkowania. Nie będzie usuwanych i cenzurowanych treści niewygodnych dla określonych, uprzywilejowanych grup. Jednak jak wszędzie, tak i tutaj kieruje się zdrowym rozsądkiem. Nie będzie tolerancji dla aktów pedofilii i terroryzmu. Będzie również usuwana pornografia.


Stan rozwoju

Privoo jest przeze mnie rozwijane od jakiegoś czasu. Posiada już podstawową funkcjonalność i wyklarowane przeze mnie założenia projektu. W ciągu najbliższych miesięcy pierwsza wersja trafi na githuba oraz stronę pod adresem privoo.org. Oprogramowanie do tej pory rozwijam całkowicie sam i postanowiłem na wykorzystanie takich technologii jak:

 • Python 3 – znany i powszechny język programowania wysokiego poziomu.
 • Django 1.11 – popularny framework do tworzenia stron internetowych w pythonie
 • PostgreSQL – baza danych
 • Docker – oprogramowanie pozwalające na szybkie i niezależne uruchomienie projektu
 • HTML/CSS – w chwili obecnej czysty, bez frameworka css
 • Javascript – w tym momencie jQuery, ale rozważam wykorzystanie innych bibliotek

Podsumowanie

Projekt tworzę jako coś niezależnego od moich planów biznesowych, po pracy, poświęcając minimum czasu.  Liczę, że będzie to ostoja prywatności dla niszy, która z czasem będzie rosła w siłę, niczym linux i jego społeczność (1-3% użytkowników). Również Telegram, który zaczął jako zabawka dla geeków, a teraz rozwinął skrzydła i przyciąga wielu użytkowników. Jeśli jesteś zainteresowany śledź bloga. Za jakiś czas kod zostanie opublikowany, o czym dowiesz się w kolejnym wpisie.