Portfel to oprogramowanie, dzięki któremu w bezpieczny (lub nie) sposób przechowamy swoje bitcoiny, wykonamy płatności, bądź je odbierzemy.
Tego typu oprogramowanie jest przeznaczone na komputery, smartfony, a nawet przeglądarki. Niektóre portfele działają tylko na naszym urządzeniu, inne w chmurze – wybór jest ogromny.

Opisane tutaj oprogramowanie służy wyłącznie do przechowywania bitcoinów. (o innych kryptowalutach w osobnym wpisie)

Portfele na urządzenia mobilne

Moim zdaniem najwygodniejszy i najbardziej praktyczny sposób przechowywania kryptowaluty. W porównaniu do portfela działającego na komputerze, z łatwością dokonamy płatności w sklepie, czy w dowolnym miejscu i momencie poprosimy znajomego o wykonanie płatności. Telefon mamy przy sobie zawsze, czego nie można powiedzieć o komputerze (na szczęście).
Wśród portfeli na urządzenia mobilne, znajdują się również te działające w chmurze. Zwolennicy takich rozwiązań przedstawiają cechy takie jak wygoda (portfel dostępny w smartfonie i przeglądarce) czy bezpieczeństwo dla początkujących (w przypadku nie wykonania backupu, utraceniu telefonu).
Z tym bezpieczeństwem jest to oczywiście złudne wrażenie, bo cała odpowiedzialność przechodzi na kogoś kto nam ten portfel przechowuje i zabezpiecza serwer. I to jest właśnie główna wada takiego rozwiązania. Nasze dane (najczęściej – imię i nazwisko oraz email) łącznie z całym portfelem znajdują się na serwerze zewnętrznym, powierzamy nasze oszczędności operatorowi który się tym zajmuje.
W przypadku portfeli działających tylko na naszym urządzeniu, mamy pewność że informacje o jego zawartości i istnieniu posiadamy tylko my 🙂 Należy jednak zapomnieć o wygodzie w działaniu na wielu urządzeniach.

Blockchain Wallet

Portfel działa w chmurze, natomiast operator zapewnia że jest on skutecznie zabezpieczony. Mamy m.in. możliwość utworzenia backupu w momencie gdyby operator stwierdził że kończy biznes, albo miał włamanie w wyniku którego zostałyby utracone dane. Do portfela dostęp mamy z dowolnego smartfona z systemem Android, bądź iOS oraz z wszystkich innych urządzeń wyposażonych w przeglądarkę internetową (np. Komputera). Wersja na Androida i iOS wspiera m.in. czytnik linii papilarnych, czy 3d touch. Portfel jest przy tym prosty, wygląda ładnie, nie pożera nadmiernie zasobów i posiada wiele funkcji (w tym np. wsparcie dla wielu kont portfela, czy generowanie nowych adresów przy każdej transakcji).
Do założenia portfela potrzebny jest tylko adres email. Nie posiada nachalnych reklam, w oddzielnej zakładce mamy mapę z lokalami w okolicy, w których akceptują bitcoiny.

Niektóre osoby skarżą się na niepoprawne naliczanie fees (opłat) i inne problemy, których u siebie przez 1,5 roku użytkowania nie zaznałem. Warto jednak zapoznać się z takimi opiniami, zanim powierzycie portfelowi swoje pieniądze.

System: Android, iOS

Airbitz

Ten portfel w porównaniu do poprzedniego działa tylko i wyłącznie na urządzeniu na którym jest zainstalowany. Od wersji sprzed 2 tygodni posiada wsparcie dla czytnika linii papilarnych. W porównaniu do poprzednika posiada wsparcie dla NFC. Niestety nie posiada wersji na przeglądarkę (co jest tutaj uzasadnione). Portfel rozwijany jest jako projekt Open Source i jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych portfeli na urządzeniach mobilnych. W mojej ocenie wygląda również całkiem fajnie, jednak nie jest już tak lekki jak poprzednik i na ekranie transakcji zawiera reklamy w postaci polecanych miejsc do płacenia, czy kantorów gdzie można zakupić kryptowaluty.

System: Android, iOS

Breadwallet

Tak jak poprzednik działa wyłącznie na urządzeniu na którym został zainstalowany. Nie posiada reklam. Wygląda bardzo ładnie. Niestety bardzo ubogi w funkcje. Nie posiada m.in. wsparcia do zakładania kilku portfeli, czy NFC.

System: iOS, Android

Portfele na komputery

Tutaj w zasadzie zostawiłem tylko 1 miejsce, do opisania najlepszego moim zdaniem portfela działającego wyłącznie na komputerze. Nic nie stoi na przeszkodzie aby korzystać przez przeglądarkę m.in. z Blockchain wallet, ale miejsce numer 1 dla portfeli desktopowych należy się **MultiBit **(Windows, MacOS, Linux).

Giełdy

Cóż, są ludzie którzy na giełdach kryptowalut trzymają swoje cyferki. Zdecydowanie nie jest to dobry pomysł. Oczywiście korzystając z giełd, musi się tam znajdować trochę środków, ale nie zaleca się korzystania z tego rozwiązania jako portfel, czyli miejsce w którym będziemy przechowywać większą ilość kryptowalut w dłuższym czasie.

Znane w historii istnienia kryptowalut są giełdy, na których po atakach hakerskich wszystkie kryptowaluty zostały przejęte przez hakerów (blackhat).

Jednak warto podkreślić że istnieje firma oferująca połączenie portfela z giełdą, jednocześnie separując je od siebie. GDAX to giełda i portfel, pozwalający na przechowywanie takich kryptowalut jak bitcoin, ethereum i litecoin.

Podsumowując

Wybór portfela to indywidualna sprawa. Trzeba wziąć pod uwagę ilość środków jaką będziemy tam przechowywać i wygodę jakiej oczekujemy od oprogramowania. Jeśli z bitcoina chcemy korzystać jak z normalnego środka płatniczego, portfel zdecydowanie powinien być wygodny. Jeśli chcemy tam tylko przechowywać bitcoiny, nie będzie to już tak bardzo ważne. Istnieją również portfele sprzętowe, o których prawdopodobnie w przyszłych wpisach napiszę bardziej szczegółowo.