Oprogramowanie tego typu umożliwia automatyczną analizę techniczną i sprzedaż/zakup dowolnej kryptowaluty z pary obsługiwanej przez giełdę. Dzisiaj rozpocząłem kolejny test bota do handlowania kryptowalutami. Poprzedni eksperyment z udziałem gekkobota zakończył się niepowodzeniem. Tym razem użyje najnowszego zenbota z brancha 4.x oraz giełdy Poloniex. W tej serii będę przedstawiał tylko krótkie, szczegółowe informacje na temat mojego testu. Sposób uruchomienia i konfiguracji bota znajdzie się w osobnym wpisie.

Szczegóły uruchomienia testu:

Operacje na parze walutowej: LSK/BTC

Data ISO uruchomienia bota: 2017-05-22T07:30:03.217Z

Urządzenie: Serwer z Ubuntu 16.04 64 bit (bot zadziała na wszystkim co ma linuksa lub macOS)

Ilość liska: 682.37447150 LSK

Aktualne przełożenie na bitcoina: 0.26300076 BTC

Kwota w przeliczeniu na dolary (w tym momencie): ~560 USD

Technika: EMA – dopasowana przez zenbota i przerobiona przeze mnie.

Cel: Zgromadzenie jak największej ilości bitcoina. (Nie USD)

Symulacja:

Początek: 2017-05-08 09:00:00

Zakończenie: 2017-05-23 09:00:00

Symulowana wartość początkowa: 1000 BTC

Symulowana wartość końcowa: 1272.7573 BTC (27.24%)

Symulacja LSK/BTC – 2017-05-08 do 2017-05-23

Bota postanowiłem lekko przerobić, niestety możliwości konfiguracyjne jeszcze nie są zbyt wysokie, dlatego przydatna okazała się znajomość języka programowania javascript i frameworka nodejs. Twórca wykorzystał te narzędzia prawdopodobnie ze względu na dobrą asynchroniczność i wysokopoziomowe programowanie. Pierwszy problemem jaki napotkałem, to uruchomienie. Zrobiłem to nieco inaczej niż jest to opisane w README, niestety tamte instrukcje mi nie działały. Zdecydowałem się na wykorzystanie narzędzia pm2, do utrzymywania działania procesu na serwerze, do tego nvm do zarządzania wersjami node i standardowa instalacja w katalogu. Niestety w wersji v4, usunięto webową wersje bota, która służyła do przeglądania wykresu z oznaczeniami sprzedaży/zakupu oraz historii operacji. Żeby podglądać logi bez konieczności logowania na serwer zrobiłem routing nginxa na plik z logami, które generuje PM2. Do tego napisałem prosty skrypt który na stronie wyświetla mi aktualne logi. Być może na dniach udostępnię je wam na blogu.

Symulacje przeprowadziłem na niewielkim odstępie czasu – 14 dni. Taka jest predefiniowana, zalecana wartość. Mogłem wykonać ją na dłuższym okresie – np. 3 miesięcy, ale moim zdaniem nie byłoby to miarodajne. Zamiast tego wykonałem kilka symulacji 14 dniowych w różnych okresach czasu. W informacjach wyżej zawarłem jedynie najnowszą. Z pozostałymi musiałem się nieco namęczyć, bo bot sam w sobie nie wspiera przechowywania i przetwarzania kilku okresów.

Podsumowanie

Moje doświadczenia należy traktować z dystansem i lepiej jedynie obserwować. To jest EKSPERYMENT. Zachęcam do dzielenia się wpisem ze znajomymi i udostępniania go wśród zainteresowanych kryptowalutami.

W dalszych wpisach oznaczonych tagiem #zenbot, będę publikował kolejne zestawienia z informacjami o zyskach/stratach. Test będzie trwał prawdopodobnie kilka tygodni. Wstępne założenie to 1 miesiąc.